"Odstranit Lessyho? To si policie ani veřejnost už líbit nenechá," říká prorektor Vladimír Prorok

17. července 2012 v 20:07 | Parlamentní listy |  ČESKÁ HISTORIE I SOUČASNOST "napřeskáčku"

Politolog, docent VLADIMÍR PROROK, prorektor Vysoké školy mezinárodních a veřejných vztahů v Praze, se vyslovil ke kauze Kalousek, Nečas - versus policejní prezident Petr Lessy.

Rozkrádalo se tu 20 let, prohrává celá země

Policistům už dochází trpělivost s těmi kauzami, které se minimálně 15 let neřešily. Zatímco policistům se peníze krátí, přestože požadavky na jejich výkon zůstávají stejné nebo dokonce vyšší, peněz je v resortu vnitra i na policejních výplatních páskách stále méně a další snižování se plánuje. A oni mají před očima mnohamiliardové kauzy, které se neřeší.

Kdo z toho duelu Kalousek - Lessy má větší šanci na vítězství, si tipnout netroufám. Berme to tak, že vítězem nebude nikdo, vždyť se tu rozkrádalo 15 - 20 let, takže prohrává celá země. Tenhle národ zkrátka prohrál. Určitým vítězstvím by bylo, když se kauzy začnou řešit. Když jsem sledoval jeden z pořadů Otázky Václava Moravce, zaujali mě dva policejní plukovníci (Robert Šlachta, ředitel Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu a Tomáš MARTINEC, ředitel Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality Policie ČR). I oni, byť jemně kamuflovaně, přiznali, že se kauzy tohoto typu dlouhou dobu neřeší. Jinými slovy, tady jsme akorát všichni poražení.

Věřím, že policie tlak ustojí, alespoň myslím, že by mohla. Za policejním prezidentem nestojí jen policie, ale stojí za ním i veřejnost. Pečlivě i v této záležitosti sleduji internetové debaty. Hlasy tvrdící, že má Kalousek pravdu, a že je čestný, jsou ve výrazné menšině.

Vláda bude podporu ztrácet i nadále

Už dlouhodobě nemá stávající vláda Petra Nečase podporu občanů. A to se nezmění, spíše kauza Lessy tu situaci posílí. Oba plukovníci v Otázkách V.M. vystupovali velmi solidně. Takže bych se divil, kdyby ta podpora policejního prezidenta také nesílila. Politici se to mohou nějakým způsobem pokusit posunout nebo otupit, ale nic jiného nezmohou. Jsem přesvědčen, že tento stav může zcela otřást vládou. Vzpomeňte si na italskou revoluci soudců, to bylo podobné a otřáslo to celým politickým spektrem. Kdyby se u nás tento stav neřešil a odkládal se, bude to pak také o to razantnější, a také otřes pak může být o to větší. Čím dřív dojde k vyřešení politické moci na úrovni vlády, tím menší otřesy tato země zaznamená. Radikálové posilují a čím déle se věci neřeší, tím to může být horší.

Vládou může otřást kauza Parkanová, ale i církevní náhrady

Také kauza s Vlastou Parkanovou a letouny CASA, může otřást s vládou a politickým spektrem. Otázka samozřejmě zní, koho všeho se může ta kauza dotknout. Nicméně nevylučuji, že vláda v důsledku může padnout. Protože pokud se podezření potvrdí, je to natolik závažné, a plukovníci už i v televizi konstatovali, že se už dostali do "vyšších pater" politiků, může to dopadnout stejně jako v Itálii.

Pokud jde o pád vlády, tak se ji koaliční politici pokusí za každou cenu udržet. Jedině, že by se dostali k informacím, které nejsou známé veřejnosti, a pokusili se to bagatelizovat. Přesto, vždyť dnes už stačí, aby od koalice odpadlo několik málo poslanců, a padne vláda.

V této souvislosti se nabízí jako zajímavý tip i hlasování o narovnání s církvemi. Vzpomeňte si, koaličních poslanců nehlasovalo 105 nebo 101, ale 93. Kde byli ti ostatní?. Jestliže se někteří koaliční poslanci hlasování o nedůvěře vládě nezúčastní, může kabinet padnout takřka kdykoliv.

Jestli dorazí druhá vlna krize, revoluci nevylučuji

Zatím to vidím tak 50:50. Jestliže se ale skutečně začnou vyšetřovat kauzy, pak už to podle mne nikdo nezastaví. Čím dřív k tomu dojde, tím to bude lepší, protože následky nebudou tak radikální. A čím méně radikálnosti, tím menší otřes pro tuto zemi to bude.

A zda cítím ve vzduchu revoluční kvas? Záleží na tom, co si pod tím pojmem kdo představuje. Varuji však před druhou vlnou krize, na kterou upozorňují západní politici. Nezapomínejme, že naše ekonomika je proexportní, a už teď zaznamenáváme propad o jedno procento. Kdyby se ty všechny věci dostaly do souběhu, pak bych ani tuto revoluční variantu nevylučoval.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.