Je povolen jen hradní názor?

2. října 2012 v 17:52 | blog Romana Jocha |  ČESKÁ HISTORIE I SOUČASNOST "napřeskáčku"
Poradce Petra Nečase Roman Joch dnes skončil ve své funkci kvůli svým výrokům na prezidenta Václava Klause. Toho po chrastavském tzv. "atentátu" na internetu označil za ufňukanou bábu.

ATENTÁT TO NEBYL

Kdyby byl, dnes máme jednu mrtvolu v chladícím boxu a Republika chystá státní pohřeb. Ale atentát to nebyl. Byl to protest, nešťastný, sprostý, hloupý, dementní, odsouzeníhodný, ale pouze protest, nikoli atentát. Důkazem je fakt, že prezident nebyl v ohrožení života ani vteřinu, ani mikrosekundu, ba ani pikosekundu. Proč? Protože rozdíl mezi bouchačkou a airsoftovou bouchačkou je jako rozdíl mezi aktem a pietním aktem.

Snad se ochranka vzchopí a kdyby - nedej Bůh! - byl někdy pokus o skutečný atentát, prezidenta ochrání. To je asi ten největší význam - a potenciálně blahodárný dopad - minulého pátku. Ze svého dětství a mládí si pamatuji, že atentáty se stávaly těm, kdo se z nějakého důvodu znelíbili Kremlu a Lubjance: Ronald Reagan, Jan Pavel II., Zia ul-Hak. V tomto smyslu může být Václav Klaus opravdu, ale opravdu klidný…

Když byl atentát na Reagana - skutečný atentát! - a jemu šlo o život, co dělal Reagan? Žertoval. On však byl konservativec. Přemýšlím, jak by asi reagoval Václav Havel, kdyby se to stalo jemu. Myslím, že by celou věc zlehčoval a bagatelizoval a obrátil ve vtip. Jako konservativec jsem měl tisíc výhrad vůči Václavu Havlovi, ale taky tisíc důvodů vážit si ho. Nikdy ho nezlomili a nikdy nebyl "cry-baby". Alespoň ne na veřejnosti. Jenže on byl muž. Nikoli ufňukaná kremlofilní bába.

_______________________


Názor spisovatele Michala Viwegha:
"Tvrzení prezidenta Klause, že za tento útok mohou pisálkové a rozeštvávači, je jen účelovou demagogií. Prostě se mu to hodilo do krámu. Spíše než můj román "Mráz přichází z Hradu", který ještě ani nevyšel, společnost rozeštvává Klaus a jeho názory, například že nevidí žádnou korupci. Je to naopak Klaus a jeho stoupenci, kdo svými nehoráznými výroky společnost léta rozeštvávají. Vzpomeňte si na prezidentovy perly, například že homosexuálové jsou devianti, dalajláma na úrovni kartářky, nebo že Václav Havel žil v nevětraném duševním a mravním pelechu. Víte, kolikrát jsem já sahal - obrazně řečeno - po revolveru?"


 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.