Dokonalý systém dvacetiletého rozkrádání v ČR

1. května 2014 v 8:27 | Aťan / NFPK / ČT2 |  ČESKÁ HISTORIE I SOUČASNOST "napřeskáčku"

Jak rozkrádání v ČR přes 20 let fungovalo a částečně dál funguje? Stručně řečeno: mafie řídila politiky, kteří do rozhodovacích komisí obsazovali poslušné a úplatné laiky, kterých je v ČR opravdu hodně. Drzé odvážlivce, kteří chtěli tento "zlatý důl" ohrozit, bylo nutno potrestat (např. p. Chytila a mnoho dalších). Média ani po r. 1989 opět mnoho neuhlídala, několik odvážných redaktorů proti roztahující se mafiánské chobotnici skoro nic nezmohla, justice velice často zavírala obě oči, jedna nepotrestaná kriminální kauza střídala druhou, v obyvatelstvu se opět uhnízdila poraženecká nálada jako v "reálsocialismu".

Na geniálně promazaný stroj na okrádání "spodiny" ukázal v kauze Opencard včerejší Český žurnál - "Zločin pana Chytila" na ČT2 - VIDEO ZDE.
_____________________________

Místo ochrany byl odvážný úředník obžalován

Příběh osobní statečnosti s hořkým pokračováním sledujeme v kauze Opencard. Někdejší magistrátní úředník Jiří Chytil v letech 2009 a 2010 pomáhal coby utajený svědek vyšetřovatelům rozplétat nitky kolem politického pozadí problematické zakázky firmě Haguess. Po změně vyšetřovatelů ovšem dohoda padla a Chytil byl s dalšími čtyřmi úředníky obžalován.

Z magistrátního odboru Informačních technologií Chytil vynesl klíčové důkazy a značně tak tehdejšímu vyšetřovateli Zdeňku Ondráčkovi přispěl k posunu v kauze. Zřejmě proto musel začátkem roku 2013 čelit zastrašování, když se mu opakovaně někdo vloupal do bytu a hledal dokumenty s důkazy. Více>
_____________________________

Dokumentární film ze série Český žurnál se zabývá kauzou Opencard, v níž bylo obviněno několik úředníků pražského magistrátu z nestandardních postupů při výběrovém řízení. Režie I. Bystřičan

Pan Chytil mohl v klidu strávit posledních pár let úředníka odboru informatiky na pražském magistrátu a odejít do důchodu. Nebýt Opencard. Jedna z největších korupčních kauz v Česku míří před soud a Jiří Chytil s ní. V roli obviněných jsou úředníci. Filmová reportáž Ivo Bystřičana na pozadí osudu jednoho z nich hledá důvod, proč před soudem nestojí politici včetně Pavla Béma, Petra Hulinského či Milana Richtera. Zkoumá, proč selhává česká byrokracie v řešení složitých systémů, a pátrá po fungování mechanismu, který umožňuje korupci.
 


Komentáře

1 ewon ewon | E-mail | 1. května 2014 v 15:17 | Reagovat

Vlastně nevím co napsat... Je to takové smutné (hodnotím video).
Jestli pan Chytil dostal rozsudek 300 000 pokutu a od NFPK 400 000, má na léčení nervů 100 000...
O desítkách milionů z kauzy opencard se v dokumentu téměř nemluví.

mimochodem bývalý vyšetřovatel Zdeněk Ondráček (byl v dokumentu) je teď poslanec za KSČM. Situaci nelze vidět černobíle...

2 Aťan Aťan | 1. května 2014 v 16:39 | Reagovat

[1]: Pan Chytil byl utajený svědek, který na nepravosti upozornil - stát ho nejen neuchránil, ale potrestal, ..myslím že v dokumentu napoprvé padla pokuta 6 mil. Pochybuju, že pan Chytil dopředu kalkuloval se 100 tis. ziskem od NFPK, jak mu dnes někteří spoluobčané budou hloupě vyčítat.

Zdeňkovi Ondráčkovi byl případ odebrán, protože získal materiál na lidi vysoce postavené. Že je nyní poslanec za KSČM je sice smutné, ale podivné chování jeho bývalých nadřízených to neomlouvá.

Situaci je nutno vidět ve všech barevných odstínech, nejen v černé a bílé.

3 ewon ewon | E-mail | 1. května 2014 v 20:02 | Reagovat

Kdyby kalkuloval, bylo by to větší spiknutí, než bych čekal... tak jsem to nemyslel.

Myslel jsem to spíš tak, že si soudce řek, tak ho potrestáme, ale ne zas tak moc... (což je jen moje nepodložená spekulace).

Asi lepší nerejpat... snažil jsem se o nějakou zpětnou vazbu.

4 Katka Katka | 2. května 2014 v 17:25 | Reagovat

Tak to je vážně nechutné! Jsem zvědavá, jestli se to vůbec někdy vyřeší...

5 Aťan Aťan | 2. května 2014 v 17:38 | Reagovat

[4]: Zajímavý byl rohovor v sídle NFPK při předávání ceny 400 tis. panu Chytilovi, kdy se režisér dokumentu ptal přítomných sdělovacích prostředků: "Proč jste se o tento případ vůbec nezajímali už u soudu? Nikdo z vás tam nebyl." ...následovalo trapný ticho. Kraus k nim jen poznamenal: "Třeba budete pomoc novinářů potřebovat jednou i vy, a na tuhle chvilku si vzpomenete. Musíme se vzájemně chránit, nebo nás sejmou.."

6 ewon ewon | E-mail | 24. května 2014 v 11:53 | Reagovat

[5]: při prokrastinační chvíli jsem se zastavil. Tu scénu si v hrubých rysech pamatuju. Shodou okoloností jsem podobný postřeh teďka čet u:

http://blog.aktualne.cz/blogy/vladimir-just.php?itemid=22892

Praktická připomínka: chvilku mi dalo tenhle článek najít- je tu někde nějaký vyhledávátko?

Další komentář: s doplněním textu působí pan Chytil poněkud lépe. Tj. myslím, že jsem mu poněkud křivdil, jen po zhlédnutí dokumentu.

7 Aťan Aťan | 25. května 2014 v 23:00 | Reagovat

[6]: vyhledávátko tu nemám, sám mívám problémy ve svém blogu hledat... řeším to tak, že v googlu zadám: atanova zasuvka (+zhruba slova, které se v titulku nebo článku vyskytují).

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.