Česko rozděleno na dva tábory

3. září 2014 v 16:46 | Martin Fendrych |  ČESKÁ HISTORIE I SOUČASNOST "napřeskáčku"

Vypadá to, jako by bylo Česko natvrdo rozděleno na dva nesmiřitelné tábory. Jeden proruský, proputinovský, protizápadní, protiamerický, protinaťácký, ale také čím dál víc protiunijní. Druhý prostě západní, tedy logicky protiputinovský, logicky pronaťácký a proevropský ve smyslu: sem patříme, ne na Východ.

Není jasné, kolik občanů se utábořilo mezi vyznavači Putina. Jsou velmi hluční, velmi útoční, zaplavují s až podezřelou pílí internet, debaty pod západně orientovanými texty. Takže to vypadá, že je takových lidí mnoho, že jich je nejméně polovina. Ale my to nevíme. Nejspíš jich není tolik, proto tak nahlas křičí a proto tak zuřivě útočí. Ale nevíme, kolik osob jejich řady čítají.

Nabízí se však otázka, odkud se ten zuřivě proruský postoj u nás bere? Jeho zastánci bývají nenávistní, rádi vyhrožují ("takové komentátory rovnou věšet a střílet", napíšou mi klidně). Běžně druhým spílají, pěnu u úst.

Ještě snad jeden postřeh. Naše debata se nevede na hranici "svoboda - nesvoboda" nebo "demokracie - nedemokracie". Jako by o tohle už ani nešlo. Vede se jaksi "národnostně", nacionálně. Odtud se dá soudit, že se našim nacionálním, národoveckým politikům (jeden za všechny: Václav Amnestie Klaus) částečně podařilo lidi zblbnout, nalít jim do hlav představu, že o toto jde nejvíc, o nějaký ten národní stát a národní zájmy, ne o svobodu jednotlivce, o občanství. Občanská společnost u nás zní jako sprosté sousloví.

Není divu, svoboda jednotlivce je náročná, vyžaduje osobní, odpovědný přístup a neumožňuje mi mít svého "vůdce", který to za mě všecko vymyslí a rozhodne, který má vždycky pravdu, kterému se nikdy neodporuje.

To, že jakoby nejde o spor "svoboda versus nesvoboda", je zákeřné. Není pochyb, že Rusko dnes neposkytuje svobodu slova, názoru, potlačuje jiné politické postoje. (Kupříkladu soud v Moskvě nedávno odsoudil opoziční politiky Sergeje Udalcova a Leonida Razvozžajeva na 4,5 roku odnětí svobody za "vyvolávání nepokojů" v roce 2012.) Ve skutečnosti samozřejmě jde o svobodu a demokracii, o to, v jakém systému a jak svobodně žijeme. Více>
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.