Morálka Hradu: Kšeftujme s Čínou a na lidská práva se neohlížejme

24. října 2014 v 17:56 | Martin Fendrych |  ČESKÁ HISTORIE I SOUČASNOST "napřeskáčku"
Čtyřdenní státní návštěva Miloše Zemana v říši středu po pětadvaceti letech ukazuje zřetelný směr Hradu: na řadu přicházejí zavřené oči a obchod.

Je podivuhodné, jak snadno se Zemanovi podařilo naše zahraniční směřování otočit. Tento muž, stejně jako jeho předchůdce Václav Klaus, je přitahován dvěma magnety - Ruskem (Vladimirem Putinem) a Čínou. Zjevně ho lákají nedemokratické režimy, kde se moc koncentruje v rukou jednoho muže nebo jedné strany. Zeman sám by ale na otočku nestačil. Aby se česká zahraniční politika "dehavlizovala", zbavila směru, který jí vtiskl bývalý disident Václav Havel, na to je třeba více lidí a hlubší společenská tendence. A v neposlední řadě pilná propagační i jiná práce Rusů a Číňanů.

Za pozornost stojí lidé, kteří prezidenta do Číny doprovázejí. Za Delta Capital letí expremiér Petr Nečas. Nechme stranou, že je obviněný v kauze Nagyová. Nechme stranou, že v Číně zastupuje Delta Capital. To je byznys. Podstatné je, čím si Nečas zasloužil letět se Zemanem. Byl pro něj přece donedávna symbolem korupce a všeho zla. Jedním ze závazků prezidenta v kampani bylo, že zastaví vládu Petra Nečase.

Důvod známe. Do domácí politiky se Nečas Zemanovi hodil jako nepřítel, do zahraniční mu ale pasuje jako soudruh. V roli premiéra Nečas tvrdil, že podpora punkové, antiputinovské skupiny Pussy Riot a tibetského dalajlámy "škodí exportu". Nečas, srdce Zemana a jeho přítele Klause tehdy muselo radostí plesat, mluvil o "dalajlámismu" a pravil kupříkladu, že "vzývání tohoto směru není podporou svobody a demokracie". Petr Nečas prosazoval politiku jedné Číny: "Jsem přesvědčen, že těmito umělými problémy si nemáme házet klacky pod nohy," řekl. Umělý problém byl zřejmě dalajláma a lidská práva.
 


Komentáře

1 Míla Míla | E-mail | 22. listopadu 2014 v 22:34 | Reagovat

Pane jste trochu mimo.Celý svět jezdí do Číny, ti lepší ovšem už dokázali i to, že Čína jezdí za nimi. Na počátku října byla v Berlíně většina čínské vlády k jednání o ekonomické a jiné spolupráci a výsledkem bylo mimo jiné je, že do roku 2018 se Peking stane největším obchodním partnerem Německa.Ostatně,Obama nebyl v Číně?

2 Aťan Aťan | 22. listopadu 2014 v 23:18 | Reagovat

[1]: Ano, máte pravdu, Západ s Čínou obchoduje, my také. Ale Zeman servilitu neuvěřitelným způsobem přehnal, prý se od ČLR máme učit jak "stabilizovat" společnost. Všeobecně se ví (nebo aspoň ti, co se zajímají), jak Čína "stabilizuje" společnost - opozice se jednoduše zastraší, umlčí, a když to jinak nejde, pozabíjí. Tohle se Zeman chce naučit? Nechci takového prezidenta.

Na protest proti porušování lidských práv v Číně dochází k zoufalým činům, viz odkaz:
http://atanova-zasuvka.blog.cz/1303/tibet-nas-pali

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.