Zrodila se nová hvězda - mluvčí prezidenta

23. listopadu 2014 v 12:33 | Hospodářské noviny / Jindřich Šídlo |  ČESKÁ HISTORIE I SOUČASNOST "napřeskáčku"
  • Minulé týdny zrodily novou hvězdu. Mluvčího prezidenta republiky Jiřího Ovčáčka, muže s dikcí Rudolfa Hrušínského a přesvědčivostí Seana Penna.
  • Až dosud byl za vrchol "kreativní práce s pravdou" považován výkon Rona Zieglera, mluvčího prezidenta USA Richarda Nixona během aféry Watergate, při níž Ziegler použil všechny triky osvojené během svého studentského angažmá v roli průvodce atrakcí "Jízda džunglí" v Disneylandu.

Foto: Dan Materna

Nejtěžší práci v politice mají tiskoví mluvčí. Zejména ti sloužící pod poněkud impulzivními politiky, kteří se ocitnou v nesnázích. Úkolem mluvčího je pak zásadní popření všeho, co politik měl říci nebo udělat, s dodatkem, že politik pochopitelně na svých slovech a činech trvá.

Až dosud byl za vrchol "kreativní práce s pravdou" považován výkon Rona Zieglera, mluvčího prezidenta USA Richarda Nixona během aféry Watergate, při níž Ziegler použil všechny triky osvojené během svého studentského angažmá v roli průvodce atrakcí "Jízda džunglí" v Disneylandu. V Česku si podobné renomé získal mluvčí Miroslava Kalouska Ondřej Jakob, a to po jakémkoliv rozhovoru svého šéfa v jakékoliv straně.

Minulé týdny zrodily novou hvězdu - mluvčího prezidenta republiky Jiřího Ovčáčka, muže s dikcí Rudolfa Hrušínského a přesvědčivostí Seana Penna, který jen za listopad vydal tato prohlášení:

1) Mluvčí prezidenta odmítá, že by prezident používal ve vysílání veřejnoprávního rozhlasu vulgární slova. Pokud je prezident použil, učinil tak pouze proto, aby otevřel debatu a upozornil na nevhodnost užívání takových slov ve vysílání veřejnoprávního rozhlasu. Pokud by je prezident nepoužil, hrozilo by, že by tato slova vůbec nezazněla a mohla by zaznít někdy jindy v mnohem nevhodnější chvíli, než je nedělní odpolední promluva prezidenta republiky k národu.

2) Mluvčí prezidenta se ohrazuje proti dezinterpretaci výroků prezidenta republiky ohledně hodnocení zásahu na Národní třídě 17. listopadu 1989. Prezident republiky nikdy netvrdil, že se na Národní třídě odehrál "masakr", a pokud někdo argumentuje jeho údajným textem v Lidových novinách Prognostikův podzim z prosince 1989, kde prezident republiky používá tento výraz v přímé souvislosti s tehdejším zásahem Veřejné bezpečnosti proti demonstraci Miloše Zemana a studentů, je třeba připomenout, že tehdy šlo o ilegální tiskovinu, jejíž vydavatelé byli v říjnu 1989 obviněni ze šíření nepravdivých informací a pomluvy jiného prezidenta republiky.
Prezident republiky sice připouští, že zásah na Národní třídě byl brutální, ovšem nelze ho srovnávat například se zásahem na náměstí Tchien-an-men v Pekingu v červnu 1989, o kterém právě kvůli nevhodnému srovnávání nepronesl při nedávné mimořádně úspěšné návštěvě Číny ani slovo. Prezident konzultoval svůj pohled na věc se svým externím poradcem, plukovníkem Zbyňkem Zbytkem, který mu potvrdil, že kdyby ho k tomu v listopadu 1989 někdo pustil, mohl by teprve prezident republiky hovořit o masakru.

3) Mluvčí prezidenta zdůrazňuje, že prezident republiky se nebude snižovat na úroveň ubohé řvoucí lůzy z pražské lumpenkavárny a je ochoten kdykoliv kultivovaně a věcně diskutovat se svými názorovými oponenty. Při svých výjezdech do regionů jim vždy uděluje při diskusi slovo jako prvním. Pokud by se však stalo, že tito kreténi budou zatčeni ještě před začátkem diskuse, je prezident připraven setkat se s nimi při první možné příležitosti po jejich propuštění ve svém druhém funkčním období.

4) Mluvčí prezidenta je zplnomocněn prohlásit, že německý prezident Joachim Gauck byl na Albertově zasažen vajíčkem hozeným z davu a je otřesen. Mluvčí prezidenta tak plně potvrzuje prohlášení německého velvyslanectví, že pan prezident Gauck vzal celou věc s humorem a téměř si vajíčka nevšiml. Mluvčí prezidenta je však nucen trvat na tom, že si prezident Gauck sice vajíčka nevšiml, přesto je otřesen. Situaci však opravdu vzal s humorem, což je třeba ocenit, neboť byl stále ještě otřesen po setkání s prezidentem republiky. Prezident Zeman se poté prezidentu Gauckovi omluvil. Pan prezident Gauck nebyl z omluvy prezidenta republiky otřesen, vzal ji s humorem a téměř si už prezidenta republiky během své návštěvy Prahy nevšiml.

5) Mluvčí prezidenta vyzývá média, aby přistupovala ke své práci zodpovědně a nesnažila se hledat údajné rozpory ve výrocích prezidenta republiky nebo jeho samotného. Je třeba zdůraznit, že není v silách prezidenta republiky, stejně jako zaměstnanců Kanceláře prezidenta republiky, pamatovat si vše, co kdy prezident řekl, případně interpretovat, co tím myslel.

6) Mluvčí prezidenta republiky je připraven i nadále poskytovat médiím veškerý servis a je otevřen jakýmkoliv pracovním nabídkám.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.