Další útok "politiků" na státní zastupitelství

14. prosince 2014 v 11:19 | Hana Marvanová / Pavel Zeman |  ČESKÁ HISTORIE I SOUČASNOST "napřeskáčku"

"Ve vládním prohlášení se zdůrazňuje, že se má posílit nezávislost státního zastupitelství, ale zároveň zvýšit odpovědnost státních zástupců," připomíná advokátka a bývalá náměstkyně na ministerstvu spravedlnosti "Zákon musí být postaven na takovém systému, který neumožňuje, aby výkonná moc ovlivňovala vyšetřování hospodářských korupčních kauz," nastiňuje. Takový systém má podle ní obsahovat pojistky, aby personální korupce nebyla možná.

"Pokud návrh, který připravuje ministerstvo spravedlnosti, obsahuje zvýšení personálních pravomocí ministra, který si může obsadit soustavu státních zastupitelství jemu vhodnými lidmi, tak to vytváří soustavu státních zastupitelství, v jejímž čele je ministr spravedlnosti. Takový návrh je nepřijatelný," upozorňuje. "Ve světě mají pojistky nezávislosti státního zastupitelství, aby se státní zástupci nemuseli obávat o své místo v případě, kdy by vyšetřovali právě politiky," nastiňuje.

Poslechněte si záznam Dvaceti minut Radiožurnálu - ZDE

_______________________________________________

"S takovým zákonem bech nemohl žít. Když jsem četl nejnovější návrh zákona o státním zastupitelství, zavládlo u mě zklamání," říká nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman o návrhu, se kterým přišla ministryně spravedlnosti Helena Válková.

"Jsem zklamaný, ale nevzdávám to," tvrdí Pavel Zeman a připomíná, že má za sebou tři a půl roku legislativní práce. "Budu rozmlouvat s ministerstvem spravedlnosti, budu dávat připomínky a upozorňovat na to, co by se mohlo stát," uvádí.

Příprava zákona o státním zastupitelství začala v roce 2011. Tehdejší verze byla připravena, ale ministryně Benešová připravila malou novelu. "Ta se nedostala do Poslanecké sněmovny. A následně Helena Válková začala připravovat nový zákon o státním zastupitelství," popisuje situaci.

Nový zákon podle něj může přinést neefektivitu na státní zastupitelství. "Obávám se, že státní zástupci budou zahlceni agendou," varuje Pavel Zeman. "Nechci být hrobníkem státního zastupitelství," dodává. Chtějí tedy podle něj politici ovlivňovat fungování státního zastupitelství? Také to zajímalo Karolínu Koubovou.

Audiozáznam rozhovoru s Pavlem Zemanem - ZDE 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.