Vymknutá koruna aneb O slepotě ČNB

18. ledna 2015 v 10:22 | Tomáš Ježek |  ČESKÁ HISTORIE I SOUČASNOST "napřeskáčku"
Když se koncem roku 2013 Česká národní banka rozhodla, že bude provádět politiku znehodnocování koruny, bylo to rozhodnutí principiálně špatné. Důvody svého kritického postoje k tomuto troufalému rozhodnutí jsem tehdy vysvětlil v blogu, který byl na portálu ČT24 uveřejněn na konci listopadu 2013.

Zhruba je lze shrnout tak, že politika znehodnocování koruny je druhem kurzové války a je ze stejného arzenálu nacionalistické sebestřednosti, jako jsou celní bariéry, dovozní kvóty a nejrůznější omezení volného pohybu osob, kapitálu a zboží. A dále, že ČNB má mylně za to, že je správnou cenu eura schopna vypočítat a držet ji pak na úrovni 28 korun za euro, ale zejména, že je schopna mít kurz koruny pevně v rukou, přivést ho na žádoucí úroveň a udržet ho na ní.

Taková troufalá ambice je druhově úplně stejná, jako byly ambice někdejších centrálních plánovačů. Zpětně bych měl ještě dodat, že ambice řízení kurzu zcela devastuje to nejcennější, tj. jeho informační hodnotu. Řízený kurz způsobuje totální slepotu centrálních bankéřů, kterým nezbývá než za rozhodovací kritérium používat svá vlastní rozhodnutí. Část ekonomické veřejnosti byla tehdy ochotna vidět bezprostřední důsledky oslabené koruny v posílení exportu českých podniků a politiku ČNB kvůli tomu chválit a přehlížet zdražení dovozu.

Politika oslabování koruny byla a je z oněch principiálních důvodů chybná, a byla by chybná, i kdyby ČNB měla kurz koruny pevně v rukou a mohla si s ním pohrávat podle představ svých analytiků. Jenomže brzy poté, co ČNB s politikou oslabování koruny začala, se ukázalo, že centrální banka hrubě přecenila své síly, protože kurz koruny pevně v rukou nemá a nikdy mít nemůže. Zcela se vymknul její kontrole. Kurz koruny neřízeně padá. Máme tedy co dělat se synergií několika velmi hrubých chyb: vést kurzovou válku proti obchodním partnerům, předpokládat schopnost správný kurz koruny vypočítat a mít ho pod kontrolou.

Ve skutečnosti na kurz koruny působí síly, které jsou zcela mimo kontrolu kohokoli, tím méně jedné centrální banky jedné malé ekonomiky, jakou je ta česká. Kurz koruny je prostřednictvím rozvětvených obchodních vztahů přirozeně vázán na měnící se hodnotu dolaru, eura, libry, švýcarského franku a dalších světových měn. Dolar nyní táhne výš dobře nastartovaná americká ekonomika, která vykazuje mnohem vyšší tempa růstu než eurozóna nebo Japonsko. Ceny ropy padají už sedmý měsíc a tlačí tak dolů např. i cenu benzinu. Kvůli slabé koruně však ropa nakupovaná za dolary není tak levná, jak by jinak mohla být (potažmo pohonné hmoty).

Zkrátka a dobře: politika oslabování koruny byla a je pomýlená a má tudíž jen těžko předvídatelné a kalkulovatelné důsledky.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.