Klausova amnestie opět ve středu zájmu

4. dubna 2015 v 9:54 | EuroZprávy / iDnes |  ČESKÁ HISTORIE I SOUČASNOST "napřeskáčku"
Peter Kovarčík, který byl v pondělí 23. 3. 2015 nalezen mrtvý ve svém pražském bytě, se dostal do hledáčku policie kvůli podezření z rozsáhlého praní špinavých peněz. To by údajně mohlo souviset s amnestií, kterou vyhlásil exprezident Václav Klaus.

Proti Kovarčíkovi měly být zahájeny úkony trestního řízení pro podezření z trestného činu legalizace výnosů z trestné činnosti. Šetření protikorupčního útvaru souvisí s existencí bankovního konta ve Švýcarsku, na které mělo být v roce 2013 uloženo údajně zhruba 25 miliónů eur a ke kterému měl mít Kovarčík dispoziční právo.

Vyšetřovatelé pracují i se zatím neověřenou informací, podle níž se Kovarčík na podzim 2012 setkal ve Špindlerově Mlýně s pěti podnikateli, z nichž údajně nejméně jeden byl o tři měsíce později Klausem amnestován ve vlekoucí se kauze týkající se hospodářské kriminality. Více ZDE>
_____________________

Bývalý prezident Václav Klaus napsal otevřený dopis nejvyššímu státnímu zástupci Pavlu Zemanovi. Žádá ho mimo jiné, aby prověřil ty, kteří spojují jeho přítele Petera Kovarčíka s údajnými úplatky za amnestii. Podle Klause jde o nebezpečné spekulace.

Václava Klaus v dopise zmiňuje konkrétně jméno Petra Soukenky, ředitele a analytika Nadačního fondu proti korupci.
"Petr Soukenka (...) zneužil náhlého úmrtí podnikatele Petera Kovarčíka k mediální skandalizaci a zpochybnění mnou vyhlášené amnestie z 1. ledna 2013, a to spekulativním spojováním zesnulého pana Kovarčíka a mě samotného s údajnou existencí korupce v souvislosti s touto amnestií," píše Klaus v úvodu dopisu pro Pavla Zemana.

"Považuji toto jeho jednání za velmi závažné a nebezpečné. Petr Soukenka se zřejmě vědomě a úmyslně snaží otřást důvěrou občanů v existenci právního státu, v morální integritu jeho hlavy a ve schopnost demokratických institucí republiky řádně fungovat a spravovat věci veřejné v zájmu občanů," dodal Klaus.

Otevřený dopis nejvyššímu státnímu zástupci bývalý prezident zveřejnil na svém webu (celý text najdete zde).

Klaus v dopise Pavla Zemana žádá, aby prošetřil celou kauzu. "Je nesporné, že trestný čin spáchán byl - buď přijetí úplatku, nebo trestný čin křivého obvinění, nebo pomluvy. V každém případě se jedná o závažný trestný čin a veřejnost má právo znát, k jakému trestnému činu došlo a kdo je jeho pachatelem," píše Klaus, který vyhlásil amnestii v lednu 2013, tedy na sklonku svého funkčního období prezidenta. Více ZDE>
____________________


 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.