Dopis, který udělá revoluci v zakázkách nemocnic

29. června 2017 v 13:49 | Jiří Skuhrovec |  ČESKÁ HISTORIE I SOUČASNOST "napřeskáčku"

Léky nelze nakupovat "pod rukou" jako dosud, stojí v odpovědi Bruselu na podnět neziskovek EconLab a Oživení.

Před čtyřmi měsíci jsme s využitím softwarového zpracování registru smluv vypracovali analýzu, jak velké nemocnice nakupují léky za stamiliony a vyhýbají se veřejné soutěži. Používaly k tomu výjimku ze zákona pro zboží s proměnlivou cenou. Ovšem takhle vyložená výjimka by šla aplikovat v zásadě na cokoliv - což potvrzuje i Evropská komise v odpovědi na náš podnět, kde výjimku navrhuje omezit.

Spolu se zveřejněním našeho zjištění jsme na problém upozornili odpovědné ministry Šlechtovou a Ludvíka. Jenže jak konstatuje i Brusel - nic se nestalo. Od orgánů se očekává vyjasnění výjimky, zejména skutečnosti, že se nevztahuje na léčivé přípravky. Ministerstvo přitom zadavatelům v metodice tvrdilo pravý opak. Nyní bylo vyzváno komisí k nápravě, neboť jeho výklad je zřejmě v rozporu s Evropskými směrnicemi - hospodářskou soutěž totiž spíše podkopává, než podporuje.

Jak velký je to problém?


Jak dokládá hodnocení nemocnic zIndex, mimo režim zakázek jde v nemocnicích většina nákupů. Například hodnocení Nemocnice na Bulovce ukazuje, že v letech 2012-2014 šlo pouze 6 % nákupů nemocnice skrze veřejné zakázky. Zboží a služby za celých 3,5 mld. Kč naopak nemocnice zřejmě nakoupila v režimu malých zakázek, ve kterém může vybírat zadavatele napřímo. Tím vznikají zbytečná rizika nákupu za nevýhodné ceny či korupce.

Odhadujeme, že mimo zákon takto ročně proteče z nemocnic řádově 60 mld. Kč, a to navzdory faktu, že ÚOHS již v roce 2015 označil obdobnou aplikaci výjimky nemocnicí v Motole za nezákonnou. Nemocnice by proto měly nakupovat prostředky skrze regulérní zakázky - jak v zájmu dodržení zákona, tak zejména v zájmu hospodárnosti. Nabízí se například využití dynamických nákupních systémů, které umožňují pružně reagovat na aktuální poptávku a změny cen, aniž by nemocnici omezovaly na jediného dodavatele.

P.S. Když tvrdá lobby nemocnic v čele s ministrem Ludvíkem žádala plošnou výjimku z registru smluv, skutečně se obávaly o zdraví pacientů? A nebo spíš toho, že se takto provalí, kam jde polovina jejich nákupů?
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.