ČEŠTÍ PRACANTI STÁLE MAKAJÍ NA DRUHÉ

4. dubna 2018 v 9:32 | Julie Hrstková / HN |  ČESKÁ HISTORIE I SOUČASNOST "napřeskáčku"
Česká republika je bohatou zemí chudých lidí. Odliv divident do zahraničí pokračuje v rekordní výši. Zahraničním majitelům (tzn. i Čechům se sídlem v zahraničí) tak loni z ČR odešlo 270 miliard korun na dividendách, což odpovídá 8,3 procenta HDP. V roce 2016 to bylo 288 miliard Kč. Za posledních 10 let z Česka odplynulo celkem 2,375 bilionu korun, což je zhruba polovina celkové roční produkce celé české ekonomiky.

Ilustrační foto: Profimedia.cz

Kdyby si mohl člověk vybrat, kým by chtěl být, až se znovu narodí, stal by se zahraničním investorem v Česku. Kombinace rostoucí ekonomiky, dlouhodobě nadprůměrně ziskových firem, podprůměrných platů a nulové restrikce na odliv dividend udělala z tuzemských investic bonanzu. Nic na tom nezměnily ani tlaky na růst mezd, ani posílení koruny a zatím ani "údiv" politiků nad rekordním vývozem kapitálu. Míra zisku se v Česku už třetím rokem drží kolem 50 procent. Ani v průběhu finanční krize neklesla pod 46 procent, což je impozantní zejména ve srovnání s průměrem EU, který se nyní, v době ekonomického růstu, pohybuje kolem 41 procent. České podniky jsou podle Eurostatu páté nejvýdělečnější v Evropě.

Tuzemské firmy díky ziskům i přes relativně vysoké investice představují velmi výhodnou investici. Zahraničním majitelům tak loni odešlo 270 miliard korun na dividendách, což odpovídá 8,3 procenta HDP. V podstatě platí, že zahraniční investoři poslali do zahraničí částku, která je vyšší než celkový objem dvou měsíčních platů všech zaměstnanců v celé České republice, a to včetně těch, kteří pracují pro stát.

Nejde přitom o nic zvláštního. V roce 2016 do zahraničí odplynulo 288 miliard korun, průměrná mzda byla navíc o dva tisíce korun na osobu nižší. Poměr odeslaných peněz vůči mzdám by byl proto ještě vyšší.

Odliv dividend je stabilní a dlouhodobý, ani v letech krize neklesl pod 220 miliard. Za posledních 10 let z Česka odplynulo celkem 2,375 bilionu korun, což je zhruba polovina celkové roční produkce celé české ekonomiky. Nutno upozornit, že se odliv dividend týká firem se sídlem v zahraničí, což nutně neznamená zahraniční majitele. "Cizí" domicil (=sídlo, umístění) kvůli výhodnějším daňovým i legislativním podmínkám používá také mnoho tuzemských vlastníků. Politické proklamace, jež se vymezují takřka výlučně vůči zahraničním "montovnám", proto nejsou namístě. Celý článek - ZDE

Byli na tom Češi za Rakousko-Uherska líp?

Správní systém v celé habsburské říši byl přísně centralisticko-byrokratický. To se týkalo také odvádění daní, které končily ve Vídni. Přitom právě daně z vyspělých českých zemí držely při životě chřadnoucí monarchii, například co se týká tehdy velice nepopulární spotřební daně, tak české země platily 63 procent této daně z celého Předlitavska.
To se týkalo také dalších daní. V českých zemích se tedy vyvářely hodnoty, ale jejich výnos byl většinou investován jinde, třeba na velkorysou přestavbu Vídně. Na to se nesmí zapomínat, když se dnes obdivuje secesní Vídeň z doby císařství, bez peněz z českých zemí by nevznikla. Celý článek - ZDE

Jak císařskou kasu okrádali šlechtici? Celý článek - ZDE
______________________
...a za socialismu? Přes RVHP jsme nedobrovolně "vypomáhali" SSSR a jeho satelitům.

 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.