Yucatanský poloostrov připomíná ementál

20. dubna 2018 v 9:39 | 100+1 / Vilém Koubek |  Soukromá ENCYKLOPEDIE

Yucatanský poloostrov připomíná ementál - jeho podloží je plné děr a tunelů. Ty se v některých místech spojují do masivních jeskynních systémů, z nichž mnohé jsou zaplavené. Nedávný objev potvrdil, že právě v této lokalitě Střední Ameriky se nachází nejrozsáhlejší zatopená jeskyně světa Sac Actun - 347,7 km.


Rájem pro zkoumání jeskyní, které vydávají fantastické poklady minulosti, se stal Yucatanský poloostrov ve Střední Americe. V porézní hornině si po miliony let razila cestu voda, a v podzemí tak vznikla nejhustší síť jeskyní na světě. Až do tohoto roku se za nejrozsáhlejší zatopenou jeskyni na planetě považovala yucatanská Ox Bel Ha (v překladu z mayštiny "tři vodní cesty"), jež se táhne v délce přes 270 km. Zatímco si však užívala svůj primát, v blízkém sousedství jí rostla konkurence. V roce 2007 speleologové zjistili, že jeskynní systémy Nohoch Nah Chich ("obrovská ptačí klec") a Sac Actun ("bílé jeskyně") jsou propojené. Ve speleologii platí "kanibalské" pravidlo silnějšího: Pokud se objeví nová spojnice mezi dvěma systémy, ten větší "pohltí" menší a předá mu své jméno. Sac Actun tak kromě Nohoch Nah Chich vstřebala ještě vedlejší Aktun-Hu a loni v květnu měřily veškeré tamní prozkoumané chodby 259,5 km. Soustava tudíž neměla žádnou konkurenci - kromě Ox Bel Ha.

"Tato rozsáhlá jeskyně tvoří nejbohatší podvodní archeologické naleziště světa. Zahrnuje víc než sto významných lokalit, z nichž některé dokonce nesou stopy po prvních obyvatelích Ameriky," tvrdí o Sac Actun Guillermo de Anda, ředitel projektu Gran Acuífero Maya, který v rámci jeskynního průzkumu hledá neznámé mayské památky. Touha po nových objevech vedla ke stále preciznějšímu mapování systému, pod jehož "rozrůstání" se podepsal především Robert Schmittner: Zmíněné jeskyni věnoval již čtrnáct let života.

Do hlubin se průzkumník pravidelně nořil s přesvědčením, že se na rozsáhlý komplex napojuje některá z menších jeskyní poloostrova. Letos v lednu se pak jeho tým vrátil ze Sac Actun se senzační zprávou: Předtucha se potvrdila - systém je spojen s nedalekou Dos Ojos ("dvě oči"). Ta se sice táhne v délce "pouhých" 84 km, nicméně poté, co ji Sac Actun "pohltila", se nakonec zrodila nejdelší zatopená jeskyně světa - s celkovými 347,7 km.

Význam Sac Actun však netkví jen v rekordní délce. Hlavní části systému tvoří tzv. cenoty, tedy zatopené závrty krasového původu, které lze nalézt v jeskyních s provalenými stropy a jež slouží coby zásobárny podzemní vody. Mayská civilizace považovala cenoty za posvátná místa a portály ke komunikaci s bohy. Na jejich dně se proto daří nalézat nejrůznější artefakty. Ve městě Chichén Itzá byly dokonce v závrtu objeveny lidské ostatky, a mnozí historikové se proto domnívají, že se cenoty využívaly také jako obětiště.

 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.